Przewodnik po wymianie drzwi zewnętrznych

Drzwi zewnętrzne do twojego domu muszą być mocne, a jednocześnie ładne i wdzięczne. Zobacz naszą listę opcji, które odpowiadają różnym stylom, budżetom i jakości.

Drzwi zewnętrzne muszą być wystarczająco wytrzymałe, aby wytrzymać wiatr, deszcz, palące słońce i potencjalnych intruzów, a jednocześnie na tyle ładne, by zrobić dobre pierwsze wrażenie. Niestety sprostanie tym potrzebom jest trudnym zadaniem dla wielu drzwi wejściowych. Większość starszych jest wykonana z drewna lub forniru, które po latach wypaczają się, pękają i rozwarstwiają. Metalowe drzwi też nie są wieczne — powierzchnia niektórych starszych stalowych drzwi może się łuszczyć.

 

Niezależnie od tego, czy opisuje to Twoje drzwi zewnętrzne, czy po prostu chcesz zamienić solidne drzwi na takie ze szklanymi panelami, które zapewniają więcej światła, znajdziesz wiele dostępnych opcji. Istnieją nowe drewniane drzwi, które są bardziej odporne na działanie elementów niż wcześniejsze wersje, a także metalowe i z włókna szklanego, które wyglądają jak drewno, ale zapewniają większe bezpieczeństwo i często kosztują mniej.

Jak wymienić drzwi zewnętrzne

Czasami wymiana drzwi oznacza po prostu wymianę jednych drzwi, nazywanych płytą lub półfabrykatem, na inne. Ale w niektórych przypadkach będziesz musiał wyrwać i wymienić starą ramę drzwi, w tym ościeżnice i próg – zwłaszcza jeśli te elementy drewniane zaczęły gnić.

 

Nawet jeśli stara rama drzwi jest w porządku, słupki ścienne, do których jest przybita, mogą się wygiąć i opaść z kwadratu. Utrudnia to otwieranie i zamykanie drzwi. Aby nowe drewniane drzwi pasowały do ​​nieodpowiedniej ramy, musisz zestrugać górę i dół, a nawet przyciąć jedną z tych krawędzi, aby drzwi wisiały prawidłowo. To tylko opcja z drzwiami drewnianymi; drzwi z metalu i włókna szklanego nie można strugać ani ciąć.

 

Zawieszone drzwi zewnętrzne

Większość nowych drzwi jest wstępnie zawieszona, co oznacza, że ​​drzwi wiszą na zawiasach w nowej ramie (te systemy obejmują również pewną formę uszczelnienia). Drzwi podwieszane są idealnym wyborem, jeśli stara rama jest zła lub jeśli usuwasz ramę, ponieważ chcesz powiększyć otwór.

 

Jeśli wymieniasz stare drzwi na podwieszane, najpierw ustal, czy potrzebujesz drzwi lewych, czy prawych. Stań w drzwiach i wyjdź na zewnątrz. Jeśli zamek znajduje się po twojej prawej stronie, masz prawe drzwi.

 

Aby dobrać odpowiedni rozmiar ościeżnicy należy zmierzyć wysokość i szerokość istniejącego ościeżnicy pomiędzy wewnętrznymi krawędziami ościeżnicy. Dodaj 1/2 cala do wysokości ramy i 1/2 cala do 3/4 cala do szerokości. Szerokość drzwi mierzy się na ich powierzchni. Większość drzwi jest sprzedawana jako 3-0 (36 cali) lub szersze.

 

Zestawy do wymiany drzwi

Alternatywą dla wymiany całej ramy jest zastosowanie zestawów do wymiany. Tutaj drzwi są zawieszone w małej stalowej ramie, która łączy się ze starą. Korzyści obejmują łatwy montaż i dodatkowe bezpieczeństwo stalowej ramy. Jednak te zestawy nieznacznie zmniejszają oryginalny otwór, są dostępne tylko w kilku rozmiarach i nie można ich instalować na zbutwiałych ościeżach.

Projekty drzwi przednich

Większość producentów oferuje dziesiątki stylów drzwi, a szeroki wybór znajdziesz w składach drewna, centrach mieszkaniowych i u dealerów drzwi. Lub zaprojektuj własne drzwi. Niektórzy producenci pozwalają określić rodzaje paneli i opcje szkła, które chcesz. Ale te drzwi muszą być specjalnie zamówione, a dostawa zajmuje od dwóch do ośmiu tygodni. Trzecią opcją jest zlecenie lokalnego stolarza lub warsztatu stolarskiego zbudowania drewnianych drzwi zgodnie z twoją specyfikacją. Ponownie wadami są czas i pieniądze.

Najlepsze materiały do ​​drzwi wejściowych

Być może najważniejszą decyzją jest to, z czego wykonane są Twoje drzwi. Większość łączy kilka materiałów; na przykład wiele drzwi z włókna szklanego i stali ma drewniane ramy. Ale to materiał powierzchniowy ma największy wpływ na wygląd, trwałość, bezpieczeństwo i cenę.

Drzwi drewniane

Najczęściej spotykane są drzwi drewniane. Ich mocną stroną jest wszechstronność i piękno. Naturalne wykończenie i niestandardowe drewniane drzwi są dostępne w dębie, wiśni, orzechu, mahoniu, klonie, jodle i sośnie. Znajdziesz również drzwi malowane w kilku odmianach drewna iglastego, takich jak sosna i choina zachodnia.

Wiele drzwi drewnianych to kanapka ze skór z forniru drewnianego na rdzeniu z drewna konstrukcyjnego. Ta konfiguracja minimalizuje rozszerzanie i kurczenie, które powodują wypaczenia. Za około 200 USD na początek są niedrogą alternatywą dla drzwi z litego drewna. Poszukaj twardych fornirów klasy meblarskiej o grubości co najmniej 1/16 cala; wszystko, co jest cieńsze, zbyt łatwo się uszkadza.

Firmy takie jak Gerda czy Porta zniechęcają do wyginania się i wypaczania poprzez laminowanie dwóch kawałków drewna w celu utworzenia ramiaków i poręczy. Konstrukcja dzielona jest również stosowana do paneli drzwiowych, ale mają one rdzeń izolacyjny. Rezultatem są drzwi drewniane o wartości izolacyjnej około R-5 w porównaniu z R-2 dla wersji konwencjonalnych. Te drzwi kosztują od 300 do 500 dolarów.

Najwięcej kosztują drzwi z litego drewna. Sześciopanelowe drzwi sosnowe o szerokości 3 stóp i wysokości 6 stóp i 8 cali kosztują co najmniej 2400 zł, podczas gdy drzwi z twardego drewna są jeszcze droższe.

Kupując prefabrykowane drzwi drewniane, szukaj trwałych bejc i przezroczystych wykończeń, takich jak poliuretan. Połysk o wysokim połysku zapewnia najlepszą ochronę malowanych drzwi. Niezależnie od tego, które wykończenie wybierzesz, nałóż je na górną i dolną krawędź. Pomaga to zapobiegać wchłanianiu wilgoci i pęcznienia drzwi drewnianych.

Poszukaj również starannych detali. Z reguły im bardziej misterne rzeźbienia i gzymsy oraz im grubsze i szersze ramiaki i szyny, tym lepsze drzwi. To samo dotyczy grubości panelu. Na przykład drzwi z wyższej półki firmy Gerda mają 1 3/8-calowe panele w porównaniu z 9/16- i 3/4-calowymi panelami w modelach z niższej półki.

Drzwi stalowe

Drzwi stalowe to najlepszy wybór, jeśli bezpieczeństwo i trwałość są priorytetami. Jednostki stalowe są mocniejsze niż drzwi z drewna lub włókna szklanego i nie pękają ani nie wypaczają się. Wszelkie wgniecenia lub wgniecenia na tych drzwiach można wyciągnąć i zaszpachlować za pomocą zestawu do naprawy karoserii.

Drzwi stalowe również kosztują najmniej: ceny zaczynają się od około 2000 zł za drzwi panelowe o szerokości 3 stóp x 6 stóp i wysokości 8 cali bez sprzętu lub przeszklenia. Jednak system drzwi stalowych ze światłami bocznymi i okuciem premium może prawie równać się kosztowi systemu drzwi drewnianych.

Wszystkie drzwi stalowe posiadają ościeżnicę wewnętrzną wykonaną z drewna lub, dla większej wytrzymałości, ze stali. Wnęki w ramie są wypełnione pianką izolacyjną o dużej gęstości. Drzwi Premium zazwyczaj mają poszycie o grubości 24 i stalową ramę, chociaż niektóre oferują stal o cięższej grubości (reprezentowaną przez niższy numer). Powierzchnia jest zwykle gładka lub ma wytłoczony wzór słojów drewna.

Większość stalowych drzwi jest pokryta wypalanym wykończeniem poliestrowym, które wymaga okresowego malowania. Wersje premium mają powłokę winylową podobną do tej na oknach pokrytych winylem, co zapewnia większą odporność na warunki atmosferyczne. Niektóre mają nawet bejcowaną powłokę z włókna drzewnego lub, w naprawdę ekskluzywnych wersjach, okleinę z drewna klejonego.

Drzwi stalowe są zwykle częścią systemu podwieszanego. Ale jeśli po prostu zdejmujesz stare drzwi z zawiasów i wieszasz nowe, pamiętaj, że stalowe drzwi mają przymocowane zawiasy lub nawiercone otwory na zawiasy. Obszar zawiasów na drzwiach musi odpowiadać obszarowi zawiasów na istniejącej ramie drzwi. Niektóre drzwi mają dodatkowo wywiercony otwór na zawiasy, co pozwala na drobne korekty podczas zawieszania drzwi.

 

Ponadto, jeśli wybierzesz tłoczone słoje drewna, upewnij się, że biegnie poziomo na prowadnicach i pionowo na ramiakach. Na koniec sprawdź gwarancję. Niektórzy producenci unieważnią to, jeśli zainstalują aluminiowe drzwi burzowe ze stalowymi drzwiami. Powód: nagromadzenie ciepła między drzwiami może spowodować łuszczenie się wykończenia.

Drzwi kompozytowe z włókna szklanego

Drzwi z kompozytu z włókna szklanego są wytrzymałe i bezobsługowe, i są dobrym wyborem w trudnych lub wilgotnych klimatach. Naśladują wygląd drewna z fakturą słojów drewna i mogą być bejcowane na kolor dębu, wiśni, orzecha i wielu innych gatunków drewna. Pod ich formowaną powierzchnią znajduje się rama z drewnianych ramiaków i poręczy, w tym drewniane krawędzie zestawu zamków. Puste przestrzenie w konstrukcji wypełnione są izolacją z pianki poliuretanowo-piankowej.

Drzwi kompozytowe z włókna szklanego objęte są długą gwarancją. Na przykład Porta wspiera swoje modele tak długo, jak jesteś właścicielem domu. Ale ponieważ instalacja wpływa na trwałość, te długie gwarancje zwykle dotyczą tylko kompletnych systemów wejściowych, które zawierają ramę.

Przystępność to kolejny plus. Spodziewaj się zapłacić około 1500 zł za drzwi z panelami o szerokości 3 stóp x 6 stóp i wysokości 8 cali bez oszklenia i sprzętu. Ale ponieważ akcesoria kosztują tyle samo, niezależnie od materiału, w pełni załadowany system wejściowy z włókna szklanego może kosztować około 3500zł.

Podobnie jak w przypadku drzwi stalowych, upewnij się, że wytłoczony wzór słojów drewna biegnie poziomo na prowadnicach i pionowo na ramiakach, jak słoje prawdziwego drewna. A jeśli instalujesz tylko drzwi, upewnij się, że zawiasy pokrywają się z istniejącą ramą.

Drzwi aluminiowe

Drzwi aluminiowe, podobnie jak jednostki stalowe, wykorzystują rdzeń izolacyjny pokryty metalową powłoką. Jednak w przeciwieństwie do innych systemów drzwiowych wersje aluminiowe są sprzedawane wyłącznie za pośrednictwem dealerów. Każdy jest dostosowany do Twojego otwarcia.

Producenci oferują wszystkie rodzaje opcji. Na przykład drzwi z linii Armaclad firmy Hess Manufacturing są dostępne w dziesiątkach stylów i kolorów, z wykończeniem gładkim lub drewnopodobnym.

Drzwi aluminiowe mają wypalone emaliowane wykończenie, więc nigdy nie wymagają malowania i nie rdzewieją — co wyjaśnia powszechne 20-letnie gwarancje. Możesz również dopasować kolor i styl swoich drzwi za pomocą aluminiowych drzwi sztormowych. Wszystkie te korzyści nie są jednak tanie. W cenach, które zaczynają się od około 2400zł, drzwi aluminiowe są najdroższym wyborem po litym drewnie.

Na koniec. Jak kupić przednie drzwi zewnętrzne?

Niezależnie od tego, czy kupujesz same drzwi, czy cały system ościeżnicowo-drzwiowy, pamiętaj o poniższych wskazówkach dotyczących zakupów:

W przypadku kompletnych systemów wejściowych upewnij się, że wszystkie komponenty pochodzą od tego samego producenta. (Wiele systemów jest montowanych przez dystrybutorów z częściami, które mogą nie pasować idealnie.) Sprawdź, czy uszczelnienie uszczelniające jest prawidłowo uszczelnione i czy próg zazębia się z dolną krawędzią drzwi.

Poszukaj szyb niskoemisyjnych na jednostkach okiennych. Aby zwiększyć bezpieczeństwo, niektórzy producenci oferują przeszklenia zaprojektowane tak, aby były odporne na włamania. Ozdobne okna z prawdziwymi ołowianymi lub mosiężnymi krzywkami kosztują więcej niż te z podróbkami.

Wysokiej jakości drzwi ze stali i włókna szklanego mają przegrodę termiczną — często winylową listwę lub część drewnianej ramy — która oddziela wewnętrzną i zewnętrzną powłokę drzwi. Zapobiega to przedostawaniu się zimna i ciepła z zewnątrz przez skórę i ramę oraz tworzeniu się szronu na wewnętrznej powierzchni.

Wybór właściwych drzwi wejściowych opłaci się w postaci płynniejszej pracy, mniejszej konserwacji i dodatkowej oszczędności energii.